Ako si pripraviť Vašu online personu.

Späť

VAŠE ONLINE JA

 

Veríme, že si z času na čas zadáte do vyhľadávača aj svoje vlastné meno. Nech viete, čo asi uvidia na personálnom oddelení, s ktorým budete čoskoro v kontakte. Myslíte, že keď nenájdete nič o sebe na internete, že je to v poriadku? Niektoré spoločnosti dajú prednosť kandidátom, o ktorých vedia nájsť informácie online. Venujte tejto časti náležitú pozornosť. Majte aspoň profil na LinkedIn alebo aplikáciu s vašim životopisom.

Svoju prítomnosť v online svete skontrolujte cez rôzne vyhľadávače. Nezabudnite sa odhlásiť so svojich účtov, aby ste predišli automatickému personalizovanému vyhľadávaniu. Využite aj anonymné vyhľadávanie. Väčšina sociálnych sietí má možnosť zobrazenia vášho profilu z prístupu verejnosti. Pozrite sa na vás objektívne. Nechcete sa prezentovať zobrazeným obsahom? Vymažte ho zo svojho profilu. Potrebujete niečo doplniť, čím sa môžete pochváliť? Určite to doplňte.

Uvádzajte informácie, ktoré sa zhodujú s vašim životopisom. Používajte profesionálny priateľský štýl. Požiadajte formulárom o stiahnutie informácií o vašej osobe pokiaľ sa zobrazuje obsah s alkoholom, drogami, provokatívne informácie alebo nevhodným vyjadrovaním. Na tieto skutočnosti je samozrejme myslieť vopred, než sa vôbec stanú súčasťou vašej online osobnosti.

Čo by ste teda mohli uvádzať pre váš pozitívny obraz? Uveďte link na blog alebo vlog, ak nejaký tvoríte. Vlastná webstránka vie tiež presvedčiť, ešte lepšie ak je ľahko dostupné aj portfólio vašej práce alebo projektov. Váš životopis na LinkedIn určite tiež prispeje k pozitívnemu prvému dojmu. Uveďte informácie, ktoré sa budú zhodovať s požiadavkami na pracovnú pozíciu. Zvýšte si šance, že vás automatické triediace systémy zaradia do výberu a prepošlú informácie o vás ďalej.

Ak ste svoju prítomnosť na internete brali doteraz iba za samozrejmosť kvôli kamarátom a známym, tak určite potrebujete aspoň profil na LinkedIn. Chcete predsa získať prácu, pre ktorú ste sa rozhodli. 87% personálnych konzultantov a náborových pracovníkov používa LinkedIn ako hlavný zdroj získavania informácií o kandidátoch. Potrebujete teda profil na LinkedIn a mal by reflektovať informácie vo vašom životopise. Personalizujte si svoj profil a ukážte vašu osobnosť. Odlíšte sa od množstva iných kandidátov.

Predstavte si ako niekto v spoločnosti, kde by ste chceli pracovať, číta e-mail od vás a najjednoduchšie je prekliknúť sa na váš online profil. Uvedený link nemá byť na priveľa riadkov, ideálne to má byť webstránka a vaše meno. Alebo ako si otvorí súbor v prílohe s vašim životopisom a po vyhľadaní vášho mena na internete sa budú tieto dva profily zhodovať. Ste na najlepšej ceste ako získať novú prácu.

Posielate životopis na skvelom papieri spolu s motivačným listom priamo na adresu personálneho oddelenia? Je to určite spôsob ako sa odlíšiť od ostatným kandidátov. Skontrolujte si zo všetkých strán zhodu vášho online ja s informáciami uvedenými vo vašom životopise. Uvádzate, že ste súčasťou nejakej komunity? Presvedčte sa, že je možné nájsť vašu prítomnosť.

Získanie pracovnej pozície, ktorá by sa stala súčasťou vášho života je určite príjemnou odmenou. Na vašej ceste viete urobiť množstvo rozhodnutí, ktoré zvýšia vaše šance. Urobte všetko pre to, aby ste si mohli nakoniec povedať, že ste spravili všetko vo vašich silách. Stojíte za pozornosť.

 

-----

Ing. Jana Ovesná
Kariérny poradca